neděle 20. června 2010

Rozhovor s Donem Salierim

Don Salieri. Nekompromisní gambler nemající slitování s ničím živým. Herní terminátor, nahání strach všem lamám i dobrým hráčům. Dosahuje vysokých killstreaků a Xp se k němu jen hrnou. Že byste o něm chtěli vědět i něco víc? Máte štěstí! Následující řádky se budou totiž věnovat pouze jemu.

Ahoj Sali, byl by jsi ochoten mým čtenářům povědět něco o svých koníčcích, jakým žiješ životem a co je ti nejbližší?

Jakožto vášnivý uživatel a Hard-Core gamer mám samozřejmě nejraději PC. Aby si někdo myslel, že dokážu jen sedět a hrát, tak je na omylu. Hlásil jsem se na Střední průmyslovou školu v Jedovnicích (Jižní Morava), na kterou mě i vzali, obor Informační technologie. na kompu umím kromě hraní i pracovat. Umím dělat profi prezentace v různých programech, tvořit www v různých aplikacích a redakčních systémech (Drupal, WordPress, Joomla!, RS, ....). Mé oblíbené jídlo? O něco méně tučnější kuřecí řízek, boloňské špagety, vše možné na grilovačku na našem novém zahradním krbu :D. Má nejoblíbenější barva je temná modrá až černá. Jsme spíše uzavřený introvert, pesimista, radši věřím v to horší. Můj denní harmonogram v normální den je prostý - ráno v šest hodin vstanu, obleču se, vyčistím klofáky a svalím se z kopečka dolů do školy, která je asi 80 metrů od mého baráku. Po škole odejdu domů, rovnou ke kompu :D. Večer se jdu najíst (občas) a jdu spát ve 22:00. Rodiče jsou proti mému vysedávání (vylehávání :D) u mého PC. Hlavně máti a fotr už úplně.

Jaký hudbební styl preferuješ?

Poslouchám jedině metal (black, melodic death, heavy, melodic, symphonic, trash, industrial, extreme black). Nemám moc v oblibě hopery a takové maniaky, kteří mi něco vyčítají.

Máš již teď, ve svém mladém věku, rozhodnuto o svém životním cíli? Případně se nám svěř o jaký cíl jde.

Žádný významný cíl v životě nemám. Ale nejraději bych se dostal k nějakému významnějšímu Game Studiu (u Activisionu nebo EA) a chtěl bych dělat nějaké návrhy her a následně realizoval.A nebo bych chtěl mít vlastní menší firmu s poradnou ohledně počítačů, realizací PC sítí do firem atd...

Jsi spíše pesimista, nebo věříš, že sklenice je vždy z poloviny plná než prázdná?

Vezmu to takto: ve hrách (virtuálně) převažuje hlavně optimismus, dám příklad: dám si za cíl dát v CoD za den třeba 1000 fragů. A prostě je dám. Za každou cenu. Ale v normálním životě, co žiju, převládá pesimismus. Procentuálně, řekl bych asi optimismus : pesimismus - 30 : 70.


Jaký knihy rád čítáš a co ti říká pojem televize?

Rád čtu hlavně internetové webblogy a nejraději články z elektro-světa. Jinak rád čtu (fyzicky) různé přírodopisné knihy o zvířatech, biotopech a rostlinách. Proč o rostlinách? Jsem totiž ještě ke všemu pěstitel masožravých rostlin! :D. Televizi vůbec nesleduji, raději lapím u mého PC nebo notebooku.

Jaký máš pocit, když se ti poštěstí pořádně povedený frag?

Když dám opravdu hodně povedený frag, mám z toho samozřejmě dobrý pocit. Ale vždy mě to dost mrzí, že jsem to nenatočil FRAPSem, mohl jsem z toho udělat funny montage a podělit se s ním na YT. :D. Jednou jsem dal triple kill s interventionem s FMJ přes malou a slabou zeď. 2HS + 1 do těla. Všeci mi psali, že jsem "cuntface". Napsal jsem jim, že takto mi ještě nikdo nikdy neřekl a potom jsem napsal l2p :D.


Saliho slova na závěr:

Přeji Majkovi mnoho povedených fragů a málo peněz (v tom smyslu, aby si už nekupoval origo hry xD), nespočet článků v nekonečném a čím dál více obsáhlejším webblogu a ještě více tak povedených interviewů!!! ;)

Portal

Štěstí, vcelku relativní pojem. Pro někoho znamená mít dost peněz, úspěch, najít lásku, mít přátele, být oblíbený. Zkrátka každý si pod štěstím představí právě to, co je pro něj nejdůležitější a on to má, ale ostatní ne.
ale všichni, bezesporu všichnni máte štěstí, že se každé ráno probudíte ve své posteli a nejste nuceni řešit logické úkoly a bojovat o holý život v uzavřeném výzkumném zařízení Aparture science. Hlavní hrdince se totiž nepoštěstí a jednoho dne se probudí v neznámé uzavřené místnosti. Jaký bude její osud? jak se tam dostala? pojďme si o této zajímavé hře povědět více.Hra nebyla vydána samostatně, jelikož si od ní studio příliš neslibovalo. portál byl přidán jako bonus ke hrám jako Half-Life 2, Team Fortress 2 a Half-Life 2 epizoda 1.
Celý balíček se jmenoval Orange box. Později bylo možné zakoupit digitální verzi hry pomocí Steamu. Ale kdo vlastně tuhle hru vyvíjel? A proč se stala nejoriginálnější hrou roku 2007?

Myslím si, že hlavním důvodem oblíbenosti hry je její odlišnost. všechno už tady dá se říci bylo. Střílečky, budovatelské strategie a strategické hry celkem, RPG hry atd... :) Portál nabídl to, co žádná jiná hra předtím. Do ruky se vám dostal jakýsi prototyp zbraně, která dokáže vytvořit inter-prostorové portály mezi ploché roviny.
Příběh a prostředí, kde se hra odehrává je také velice originální a příslibek GLADOS, tak se totiž jmenovala jednotka AI, která měla všechny ty pokusy na svědomí, tomu dodává třešničku na dort. Kdo tu hru zdárně dohrál do konce ovšem ví, že na jakoukoliv odměnu může zdaleka zapomenout a spíš než si nacpat břich, utéct nalačno co nejdále z toho proklatého výzkumného zařízení řízeného šílenou umělou inteligencí s vražednými sklony.

Hratelnost:
Při samotném hraní portálu jsem si připadal opravdu jako pokusné zvíře, jehož smrt nebude znamenat vůbec nic. První, zkušební, úrovní jsem prošel za pár vteřin a s příslibem dortu jsem pomalu nastoupil do výtahu. Dokončil jsem tímto způsobem pár úrovní, načež jsem dostal konečně možnost vyzkoušet si portálovou zbraň. zatím pouze s modrým portálem. Ale nebojte se, oranžový dostanete po dalších pár úrovních.
Hra má dvacet různých úrovní, kdy dokončit jednu z předposledních vám zabere pár desítek minut a určitě při svých pokusech nejednou zemřete.Po dokončení dvacáté úrovně na vás ovšem nečeká slíbený dortík a konec hry, nýbrž budete muset projít "zákulisím" a zabít GLADOS, pokud se to takhle dá říct. Celá vaše putování končí v podivné hale, kde je samotný systém GLADOS a vy jej budete muset zničit, nebo vás zabije vysoce účinným neurotoxinem a vaše mise bude neúspěšná.Vývoj hry:
Portál je duchovní nástupce na freeware hru Narbacular Drop. Hru vytvořilo studio Digipen, tvořené výhradně studenty, kteří použili stávající engine z Half-Life 2.
Na základu hry pracovalo zhruba deset lidí po dobu dvou let a čtyř měsíců.
Dort měl být původně pouze easter egg, ale nakonec se ve hře objevil jako jeden z hlavních předmětů.


Zde si můžete poslechnout soundtrack:
V roce 2011 má vyjít pokračování této úspěšné hry. Již teď se nemohu dočkat, ovšem doufám, že se vývojářům podaří navodit stejně hutnou atmosféru jako v prvním dílu i přesto, že "Cake is a lie!"

Závěr:
Portál je logická 3D hra s trochu akčními prvky, která je přímo ideální pro začínající hráče, co se bojí okusit stříleček jako Battlefield nebo Call of duty. Dá se také snadno stáhnout z internetu přes kreditní kartu, takže si ji mohou zahrát i manažeři či obchodní poradci.Hře nemám co vytknout, snad jenom jednoduchost v některých úrovních, ale to je vyrovnáno přídavnými úrovněmi, které jsou mnohdy už daleko těžší. grafika je na svou dobu, ba i teď úžasná, GLADOS té hře dodává šťávu. To vše zakončuje plno achievmentů a nádherný song. Tato hra si právoplatně zaslouží 9/10.

Simpsonovi již 20. let s námi

Kdo z vás by neznal tuhle žlutou rodinku, která poprvé spatřila světlo světa 19. dubna 1987, kdy se na televizních obrazovkách objevil první krátký skeč "Good night" v pořadu Tracey Ullmanové. Tento skeč s pár dalšími odstratoval Simpsonmánii a studio FOX podepsalo s tvůrci smlouvu na tři sezóny. Seriál se oficiálně začal vysílat 17. prosince 1989. První epizoda nese nostalgický název "Vánoce u Simpsonových", kde Homer nedostane vánoční prémie a Marge bude muset dát všechny své roční úspory, které schovávala ve svých modrých vlasech na odstranění Bartova tetování pomocí laseru.Od tohoto dílu tak k simpsonovým přibyde nová postava. Pes jménem Spasitel byl odhozen pánem, jelikož nedokázal vyhrát závod. Homer, jenž si vsadil na jeho výhru prohrál, ale domů si všichni vedou ten nejlepší dárek, neschopného psa, jehož osud se nám bude podobu celého seriálu postupně rozkrývat. Po odvysílání posledního dílu třetí sezóny chtěli všichni pokračování... Matt Groening osobně prohlásil, že 15. sezóna bude poslední, ovšem naštěstí své slovo nedodržel a my se již můžeme těšit na 21. serii s českým dabingem, která se co nevidět začne vysílat na Prima COOL.V čem ale tkví kouzlo této rodinky? Proč si ji všichni tak oblíbili? Odpovědi jsou nasnadě.Sáhněte si do svědomí a přiznejte si, že jste se často chovali jako někdo z hlavních postav tohoto fascinujícího seriálu. Ano, kdekdo se chová jako Homer (Chernobyl) :), a kolikpak je tu Bártů, no ano... A co třeba taková Marge? no neříkejte mi, že se v těch postavách nepoznáváte. Tedy aspoň vzdáleně. Simpsonovi řeší od nejjednodušších rodinných situací až po hrůzostrašné příběhy ve speciálních čarodějnických dílech, které se většinou premiérově vysílají na Halloween... O naší žluté rodince také panuje spousta mýtů, ať již pravdivých či nikoliv. My se podíváme na zoubek těm nejznámějším otázkám.
Proč jsou Simpsonovi žlutí?

Žlutá barva, jak sám řekl Matt Groening, dobře kontrastuje s okolím než obyčejná "pleťová" barva.

Jak dlouho se vysílají Simpsonovi?
V roce 1987 se poprvé odvysílal dvouminutový skeč a v roce 1989 se poprvé odvysílala dvacetiminutová epizoda, seriál se dnes, po 21 sériích stává nejdelším animovaných seriálem všech dob.

Jak se Simpsonovi jmenují celými jmény?
Homer - Homer Jay Simpson
Marge - Margorie Simpsonová
Bárt - Bartholoměj Jo-Jo Simpson
Líza - Líza Marie Simpsonová
Maggie - Maggie Simpsonová

Komu se v hlavě zrodil nápad vytvořit rodinku Simpsonů?
Tvůrcem se stal Matt Groening.


Promluvila někdy Maggie?

Ano, v seriálu řekla své první slovo "Tatík" a ve filmu "Bude dvojka?"


Jak vznikly jména rodiny Simpsonových?

matt Groening zvolil jména ze své rodiny, jeho matka se jmenovala Marge, Homer byl jeho otec a syn, Líza a Maggie pak sestry. Jedinné jméno Bart vzniklo vlastně skomoleninou slova "BRAT" , což česky znamená spratek.

Proč už v Simpsonech nevystupuje Troy McClure?
Tato oblíbená postava, kterou si určitě všichni pamatujete podle jeho typické hlášky: "Možná si mě pamatujete z filmů jako..."
byl odebrán ze seriálu poté, co dabéra chladnokrevně zabila manželka. Naneštěstí daboval i právníka Lionela Hutze, který se také už v seriálu nikdy neukázal.A jaké, že jsou vlastně ty postavy, ve kterých máme vidět podobu nám blízkou?

Homer:
Jeho věk se pohybuje mezi 36 až 39 lety. Jeho žena se jmenuje Marge, má také tři děti, Barta, Lisu a Maggie, na kterou ovšem zapomíná a tak si často myslí, že má děti dvě. Je zaměstnán jako bezpečnostní technik v jaderné elektrárně a jeho nedbalost způsobila již mnoho incidentů. Homerovo IQ dosahuje 55 a to hned z mnoha důvodů - zaseknutá pastelka v mozku, neustálé pády na hlavu, kariéra "boxera" a mnoho dalších neštěstí. Rodiče Homera se jmenují Abe a Mona. Nejzábavnější na něm je jeho obvyklá hláška "D´oh!", když se mu něco nepovede.

Marge:
Přibližný věk Marge je 34-39 let. Je milující a trpělivou manželkou Homera Simpsona a matkou Barta, Lisy a Maggie Simpsonových.Nejvíce k povšimnutí je Margin modrý, půl metru dlouhý drdol. Má dvě sestry, Petty a Selmu, ovšem ty k smrti nesnášejí jejího manžela.

Bart:
Bart je synem Marge a Homera Simpsonových. Ve škole samé problémy, skoro propadá, ale život stále bere s humorem. Málokterý občan ze Springfieldu s ním ještě neměl tu čest. Bártův vzor vždy býval Andy Hamilton, potížista, který kdysi na tři dny zavřel ředitele Skinera do bazénu plného červů.Bart Simpson používá pro své vylomeniny krycí jméno "El-Barto!", které se ještě něpodařilo nikomu rozluštit. Bart na své ceste seriálem potkal již mnoho holek a s některými si dokonce něco i začal. Ovšem své vztahy většinou budoval na lžích a s nesprávnou stranou něžného pohlaví.

Líza:
Šprt! Tak po ní pokřikuje většina žáků místní základní školy, kam denně dojíždí se svým bratrem autobusem, řízeným místním feťákem Ottem. Líze je 8 let, do jejich hlavních zájmů patří hraní na saxofon, učení, všemožná zvířena a čtení knih.
Již mnohokrát bojovala proti větrným mlýnům.. Někdy uspěje, ale pouze tím většinou problém zhorší.

Maggie:
Roztomilé malé mimonko. Tak lze trefně charakterizovat nejmladšího člena rodiny Simpsonových. Ale pozor! Nenechte se oklamat jejím neviným kukučem :) Má totiž na svědomí postřelení pana Burnse, místního držgrešli a vyvržence pekel, který vlastní atomovou elektrárnu podobnou Černobylu. Také pomohla Homerovi postřílet zločinecký geng, který ho chtěl zabít. Maggie si potrpí na svůj červený dudlík a když ho nemá, demoluje vše co jí příjde pod její nevinné ruce.

Abe:
Vzrůstem menší,ovšem né plešatější než-li jeho syn, Homer Simpson. Výchovu Homera vždy zanedbával a většinou na vánoce nedostal nic. To děda Abe vždy konstatoval, že je Santa prevít. bojoval v druhé světové válce a byl členem tajného spolku. Své poslední chvíle tráví ze stejně senilními přáteli v místním domově důchodců. Rád vypráví "nekonečné" příběhy, ovšem tak bizardní, že mu to nikdo nevěří a rodina se mnohdy diví, když jsou některé dědové průpovídky pravdivé.

Samozřejmně, že ve městě je mnohem více zajímavých postav, ale bohužel už na ně v tomto článku nezbývá místo... Proto se nebráním, při kladných ohlasech, napsat pokračování.